NCTE High School Teacher of Excellence Award Winners

2019

Jackie Smith, University High School, Fresno, CA
Elizabeth Lakin, North High School, Denver, CO
Matthew Goetz, Chase Collegiate School, Waterbury, CT
Gena Brown, Pike County High School, Zebulon, GA
Laura Hosfeldt, Pope County High School, Golconda, IL
LuAnn L. Fox
Lianna Fenimore, Mt. Ararat High School, Topsham, MN
Kathleen Tighe, Caseville Public School, Caseville, MI
Lara E. Dieckmann, Ph. D., Harrisburg High School, Harrisburg, MO
Brenda Larabee , Stuart High School, Stuart NE
Christine Zandstra, Roy C. Ketcham High School, Wappingers Falls, NY
Katrina Hewitt, Pickaway-Ross Career and Technology Center, Chillicothe, OH
Courtney Palmer, Grant High School, Portland, OR
Tricia Ebarvia, Conestoga High School, Berwyn, PA
Kayla Hostetler, Aiken High School, Aiken, SC
Carla McMurry-Kozak, Vermillion High School, Vermillion, SD
Adrian Nester, Tunstall High School, Dry Fork VA

2018
Carrie Deahl, Maryvale High School, Phoenix, AZ
Rachel Watson, McKinleyville High School, McKinleyville, CA
Erica Rewey, Palmer High School, Colorado Springs, CO
W. Kyle Jones, Lanier High School, Sugar Hill, GA
Todd Callen, Anderson High School, Anderson, IN
Jessyca Mathews, Carman-Ainsworth High School, Flint, MI
Jean O’Connor, Helena High School, Helena, MT
Deborah McGinn, Teacher-Lincoln High School, Lincoln, NE
Susan Chenelle, University Academy Charter High School, Jersey City, NJ
Marilyn Norton, Roy C. Ketcham High School, Wappingers Falls, NY
Christopher Wagner, Gahanna Lincoln High School, Gahanna, OH
Kay Sellers, Carolina Forest High School, Myrtle Beach, SC
Thomas Moudry, Brookings High School, Brookings, SD
Auguste Meyrat, The Colony High School, The Colony, TX
Lisette Kimbrough, George Wythe High School, Richmond, VA
Amy Richards, Bay Port High School, Green Bay, WI

2017
Tracy Lynn Weaver, Mountain View High School, Mesa, AZ
Theron Hopkins, Inspire School of Arts and Sciences, Chico, CA
Shirley A. Rutter, Weeki Wachee High School, Weeki Wachee, FL
Amber M. Simmons, Brookwood High School, Snellville, GA
Genevieve Sherman, Zion-Benton Township High School, Zion, IL
Jodie K. Scales, Wapahani High School, Selma, IN
Geryl Lobert, Chippewa Hills High School, Remus, MI
Caitlin Chiller, Whitehall School District, Whitehall, MT
Deborah Ward, Burke High School, Omaha, NE
Lou Ventura, Olean High School, Olean, NY
Lena Moore, Sheridan High School, Thornville, OH
Jonathan P. DeBor, The Neighborhood Academy, Pittsburgh, PA
Samantha M. Peil, Deubrook Area School District, White, SD
Rhonda Shelton, Lewisville High School, Lewisville, TX
Victoria Ingroff Garren, Thomas Jefferson High School, Richmond, VA

2016
Patty Brundage-Rude, North High School, Bakersfield, CA
Kate Flowers, Santa Clara High School, Santa Clara, CA
Julie Henderson Rucker, Tift County High School, Tifton, GA
David Theune, Spring Lake High School, Spring Lake, MI
Jeffrey Ross, Belt High School, Belt, MT
Jenni Erhart, Osceola High School, Osceola, NE
Karalee Pugmire, Mojave High School, North Las Vegas, NV
Michelle G. Bulla, Monroe-Woodbury High School, Central Valley, NY
Joshua M. Younge, Pickaway-Ross Career and Technology Center, Chillicothe, OH
Jennifer Novotney, MMI Preparatory School, Freeland, PA
Leigh Unterspan, Travelers Rest High School, Travelers Rest, SC
Kirsten Rohla, Belle Fourche High School, Fourche, SD
Dee Grimm, Turner Ashby High School, Bridgewater, VA

2015
Carissa Morrison, Seligman High School, Seligman, AZ
Gillian Schneider, Neuqua Valley High School, Naperville, IL
Brent Peters, Fern Creek Traditional High School, Louisville, KY
Sandy Safford, Cheboygan High School, Cheboygan, MI
Pat Brauer, Seward High School, Seward, NE
Janet Matthews, Westlake High School, Thornwood, NY
Samantha J. Shaffner, Franklinton Preparatory Academy High School, Columbus, OH
Cynthia Minnich, Upper Dauphin Area School District, Elizabethville, PA
Jason G. Kurtz, Harrisburg High School, Harrisburg, SD
Donna Friend, Hebron High School, Carrollton, TX
Karrie Rinder, Dominion High School, Sterling, VA

 

Past Award Winners